Védekezés/ Kullacs

Pár szót ejtsünk a kullancsról is. Mivel én közel 40 éve rendszeresen erdőjáró ember vagyok, a következők a tapasztalataim:

1. Amikor sok fokhagymát eszem, nem jön belém a kullancs. Valószínű, hogy nem szereti a szagát.
2. Azokba az emberekbe mászik belé gyakrabban, akik valamilyen B vitamin hiányban szenvednek, ugyanis a kullancsot a B vitamin is riasztja.
3. Van egy illóolaj keverékem, ami szintén riasztja a kullancsokat: 30 ml hordozó olaj (pl. olíva, vagy mandula, vagy szőlőmag), 4 csepp bergamott (ha napozni megyünk, ez kihagyható, ugyanis fényérzékenyítő), 4 csepp fenyő, 4 csepp teafa, 3 csepp eukaliptusz, 2 csepp pacsuli, 1 csepp borsmenta. Ezeket összekeverjük, majd mielőtt kimegyünk a szabadba, bekenjük magunkat, főleg a hajlatokban. Ez a keverék a már beléd fúródott kullancs eltávolítását is megkönnyíti.
4. Nagyon szereti bizonyos divatos parfümök szintetikus illatanyagát, úgyhogy erdőbe lehetőleg ne használjunk parfümöt (egyébként is az erdő illata jobb!)
5. Sokkal gyakrabban megy bele olyan emberekbe, akik rendszeresen szednek szintetikus alapanyagú vérnyomás, vagy szívgyógyszert.
6. És még egy érdekes tapasztalat: A túlsúlyos (zsíros) embereket sokkal jobban kedveli.
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy nem biztonságosabb-e a kullancsok elleni védőoltás? Ezennel ragadom meg az alkalmat, hogy eloszlassak egy tévhitet: kullancsok elleni védőoltás nincs, csak a fertőzött kullancsok által terjesztett betegségek elleni, amelyeknek beadása sokszor sokkal súlyosabb szövődményekkel járhat, mint maga a kullancs csípés. A betegségek ellen ugyanis nem az oltások védenek, hanem az immunrendszerünk! Sok esetben pont a védőoltások váltják ki a fertőzést, miközben a beteg nem is találkozott soha kullanccsal.

Még egy adat: az encephalitiszt ha kullancs támad, 1:88.000-hez, ha ez elleni védőoltás támad 1:15.000-hez az esély, hogy megkapjuk.

teljes cikk: nyár nyavajái
http://antalvali.com/a-nyar-nyavalyai.html#napozas-leeges